Ogrzewanie podłogowe Bydgoszcz

Kocioł kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny Bydgoszcz

Czy kotły kondensacyjne są lepsze od zwykłych i tradycyjnych kotłów. Zarówno jedno jak i drugie urządzeni ogrzewają budynek jak i wodę użytkową. Są różne rodzaje kotłów jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, z w wbudowanym zasobnikiem c.w.u. W działaniu kotły kondensacyjne różnią się tym od normalnych pieców, że pobierają dodatkowe ilości ciepła ze spalin, natomiast w tradycyjnych piecach ciepło to ucieka po prostu przez komin. Jak łatwo się domyślić dzięki temu obniżamy koszty spalania, efekt ten zauważalny jest przy temperaturze spalin, które w kotłach kondensacyjnych mają zaledwie 45°C (zwykle posiadają temperaturę ok. 100°C)

Czym jeszcze wyróżniają się kotły kondensacyjne?

Posiadają zamkniętą komorę spalania czyli powietrze do spalania pobierają z zewnątrz budynku dzięki czemu nie ma potrzeby dodatkowej wentylacji danego pomieszczenia gdzie znajduje się kocioł.

Kocioł kondensacyjny Bydgoszcz

Kocioł kondensacyjny Bydgoszcz

Poza wyborem paliwa jakiego będziemy używali do ogrzewania naszego domu możemy również wśród kotłów kondensacyjnych wiszących i stojących. Choć taki wybór determinuje też materiał jakiego będziemy używali do ogrzewania budynku.

  • Kotły kondensacyjne wiszące to zazwyczaj kotły wiszące gazowe. Jego rozmiary nie są zbyt wielkie jest to więc bardzo estetyczne rodzaj kotła – możemy więc go zamontować w kuchni, przedpokoju, albo w łazience. Na pewno zaoszczędzimy trochę miejsca jeśli kocioł będzie miał wbudowany zasobnik i niezależnie od miejsca jego montażu, możemy wykorzystać nawet przestrzeń znajdującą się pod kotłem.
  • Kotły kondensacyjne stojące występują w wersji na gaz jaki i olej opałowy. Możemy więc wybrać jakiego opału będziemy używać co ma znaczenie gdy mamy na przykład problem z przyłączeniem do sieci gazu ziemnego. Kolejną zaletą kotłów stojących jest ich wysoka trwałość i solidność, która sprawi, że taki kocioł będzie na służył bezproblemowo przez wiele lat. Dostępne są zarówno większe modele, które zajmują trochę więcej miejsca i jak i modele kompaktowe.

Kotły kondensacyjne na olej opałowe warto montować tam gdzie nie mamy możliwości zrobić przyłączy do sieci gazu ziemnego przez co nie musimy ponosić dodatkowych kosztów z tego tytułu. Podobnie jak kotły gazowe osiągają wysoką sprawność, dzięki kondensacji pary wodnej znajdującej się w spalinach.

Kotły gazowe kondensacyjne posiadają nieco wyższą wydajność od kotłów kondensacyjnych olejowych, a ich dodatkową zaletą jest to że nie musimy się martwić o dostawy surowca.

Oczywiście należy też wybrać czy chce kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny – czyli służący jedynie do ogrzewania domu, dwufunkcyjny – czyli mającego możliwość ogrzewania pomieszczeń i zasobnika c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).


Służymy pomocą w kwestii doboru odpowiedniego rozwiązania grzewczego dla Twojego domu lub mieszkania. Skontaktuj się z naszym biurem już teraz. Polecamy również inne zagadnienia poruszane na łamach naszego bloga, to jest: inteligentne sterowanie ogrzewaniem w domu, ogrzewanie podłogowe w łazience i inne tematy.