Ogrzewanie podłogowe Bydgoszcz

Sterowanie ogrzewaniem domu

sterowanie ogrzewaniem domu

Systemy grzewcze, szczególnie w nowych budynkach to często instalacje dość skomplikowane i aby móc w pełni wykorzystać ich potencjalne zalety, np. wysoki komfort użytkowania czy oszczędność w spalaniu surowców, niezbędne jest odpowiednie dobranie sterowania ogrzewaniem domu oraz przeprowadzenie w bezbłędny sposób jego montażu.

Szczególnie istotne, sterowanie ogrzewaniem domu, jest w przodku instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Rodzaj sterowania oraz to, jaki regulator temperatury wybierzemy zależy w dużym stopniu od rodzaju instalacji, możliwości finansowych inwestora oraz jego preferencji.

sterowanie ogrzewaniem w domu

sterowanie ogrzewaniem w domu

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem związane jest bardzo ściśle z temperaturą. W przypadku sterowania podłogówką zaleca się wykorzystywanie układu regulacji pogodowej, gdyż wtedy, temperatura wody krążącej w instalacji jest dopasowywana do temperatury panującej na dworze, określanej za pomocą zewnętrznego czujnika. Dzięki temu, wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz, zmienia się także temperatura wody w instalacji.

Sterowanie podłogówka w tańszej i mniej skomplikowanej wersji, odbywa się przy pomocy termostatu, instalowanego w pomieszczeniu. Jednakże w takim przypadku woda krążąca w obiegu podgrzewana jest do momentu w którym wzrośnie temperatura w pomieszczeniu, co będzie rezultatem wzrostu temperatury na zewnątrz. W takich sytuacjach zanim instalacja podłogowa ostygnie, temperatura w pomieszczeniu będzie za wysoka.

Ogrzewanie płaszczyznowe a  ogrzewanie ścienne

Duża bezwładność cieplna, jaką charakteryzują się ogrzewania płaszczyznowe, a szczególnie ogrzewanie podłogowe i ścienne, sprawia, iż cała instalacja wolno stygnie i rozgrzewa się. Sterowanie podłogówką może być o tyle trudne, że gruba warstwa betonu, która oddziela instalację od zewnętrznej warstwy podłogi, aby zacząć ogrzewać pomieszczenie, musi najpierw sama się nagrzać, a raz nagrzana oddaje ciepło przez długi czas, nawet po wyłączeniu ogrzewania przez czujniki. Sterowanie ogrzewaniem ściennym jest w pewnym stopniu łatwiejsze, gdyż, w tym przypadku rury grzewcze znajdują się pod dużo cieńszą warstwą tynku, bo oczywiście zmniejsza oddziaływanie zjawiska bezwładności cieplnej.

Zobacz również: dofinansowanie na fotowoltaikę, opłacalność fotowoltaiki.