Ogrzewanie podłogowe Bydgoszcz

Komfortowy dom

Komfortowy dom
Komfortowy dom Bydgoszcz

Komfortowy dom w Bydgoszczy

Czy dom może faktycznie istnieć bez kotłowni? To już staje się faktem. Nowe technologie, pojawiające się produkty właśnie do tego nas prowadzą. Pompy ciepła, systemy solarne są tego najlepszym przykładem. A co z ogrzewaniem..? Stare systemy grzewcze, które znamy z czasów naszej młodości odchodzą powoli już do lamusa, a zastępują je niewidoczne instalacje dając, oprócz lepszego komfortu cieplnego, także efekt mieszkania w domu bez grzejników.

Mowa oczywiście o robiącym ostatnimi czasy szybką „karierę”, wodnym ogrzewaniu podłogowym. Swoje zainteresowanie zawdzięcza z kilku powodów. Po pierwsze, jest to rozwiązanie estetyczne. Cała konstrukcja grzewcza schowana jest w podłodze, dzięki czemu można zyskać możliwość swobodniejszej aranżacji wnętrza. Dodatkowo, ciepło z podłogi podnosi komfort na tyle, że użytkownicy obniżają temperaturę pomieszczenia zwykle o 2 st. C, a to z kolei redukuje wydatki. Wpływa także na higienę, stanowiąc barierę dla rozwoju pleśni, roztoczy i zmniejsza cyrkulację kurzu, przez co jest zbawienne dla alergików.

Kolejna korzyść to koszty ogrzewania domu

Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje niższą temperatura zasilania, która przekłada się na większe możliwości pompy ciepła (lub kotła kondensacyjnego), co ostatecznie przekłada się na mniejsze zużycie energii o ok. 10-15%. W okresie letnim podłogówka może również pełnić rolę systemu chłodzącego. Warto wiedzieć, że pompy ciepła o których mowa, charakteryzują się oszczędnością i wydajnością przede wszystkim za sprawą „umiejętności” pozyskiwania energii cieplnej z otoczenia (powietrza, ziemi, wody). Jednakże warunkiem prawidłowego funkcjonowania i efektywności całego systemu ogrzewania podłogowego jest jego właściwe zaprojektowanie oraz wykonanie. Z kolei, jeśli chcemy docelowo mieć innowacyjny dom warto na etapie projektowania ogrzewania podłogowego lub jego modernizacji pomyśleć o precyzyjnym sterowaniu i włączeniu całości w system tzw. inteligentnego domu. Jest to obecnie i popularne i zalecane. Skoro można sterować lodówką, pralką, bramą garażową na odległość to również można to zrobić z ogrzewaniem. I nie stanowi to obecnie żadnego wyzwania.

Zdalne sterowanie temperaturą domu

Komfortowy dom w Bydgoszczy

Komfortowy dom w Bydgoszczy

Dzięki inteligentnym instalacjom i odpowiednim aplikacjom oprócz wygody i komfortu, ten rodzaj automatycznego sterowania domem niesie również szereg innych korzyści. Przede wszystkim zapewnia spore oszczędności energii z racji jej racjonalnego i przemyślanego wykorzystania. Nie ma bowiem potrzeby utrzymywania komfortowej temperatury lub pracującej wentylacji w czasie gdy w domu nie ma jego mieszkańców. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że obniżając temperaturę pomieszczenia zaledwie o 1°C, zmniejszamy zapotrzebowanie na energię nawet o kilka procent!

Inteligentne systemy ogrzewania/chłodzenia potrafią wykryć obecność domowników i do nich dostosować działanie instalacji grzewczej, wentylacyjnej lub klimatyzatorów. I w drugą stronę. Podczas nieobecności, są w stanie ograniczyć wydajność urządzeń w pustych pomieszczeniach. Rozlokowane w całym domu czujniki są w stanie monitorować temperaturę w każdym z pomieszczeń i w razie czego szybko zareagować. Również na „życzenie” użytkownika. Na przykład przed powrotem właściciela do domu. Zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego gdzie czas nagrzewania jest dłuższy niż przy standardowych grzejnikach, funkcja taka nie jest bez znaczenia. Przy użyciu jedynie kontrolera, a może nim być niemal każdy smartfon lub tablet, można bawić się w sterowanie domem na odległość. I to już jest faktem, dostępnym teraz dla każdego.


Jeśli chcesz wybudować komfortowy dom w Bydgoszczy czy tez okolicach, zgłoś się do nas, a pomożemy w uzyskaniu tego celu. Zachęcamy również do czytania innego tematu, który poruszamy na naszym blogu – o instalacji ogrzewania podłogowego w łazience.